Експертна спеціальність 5.2 «Дослідження вибухових пристроїв, слідів та обставин вибуху»

Об’єкти вибухотехнічної експертизи – матеріальні носії інформації розподіляються на три групи.

До першої групи належать власне вибухотехнічні вироби, матеріали та речовини: вибухові речовини та їх пакування, капсулі та детонатори, вогнепровідні та детонуючі шнури, гранати, міни, снаряди, підривачі, запалювачі, саморобні боєприпаси, саморобні вибухові пристрої, піротехнічні вироби, навчально-імітаційні засоби та їх залишки після вибуху або після застосування спеціальних засобів руйнування, а також предмети, що імітують вибухові речовини та вибухові пристрої.

Друга група включає всі інші матеріали, речовини та вироби, що пов’язані з підготовкою до злочину: інструменти, пристосування, література, одяг, що використовувалися при виготовленні або переробці вибухових речовин і вибухових пристроїв; побутові предмети, що мають сліди спільного зберігання з вибухонебезпечними виробами; засоби доставки вибухових пристроїв до місця вибуху, камуфляж і інші побутові предмети, а також інструменти та пристосування, що використовувались при виготовленні предметів, які імітують вибухові речовини та вибухові пристрої.

Третю групу складають предмети обстановки місця події, що несуть на собі сліди вибуху, а також інструменти, які використовувались при знешкодженні, та залишили сліди на відповідних частинах вибухотехнічних виробів.

Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

Чи не підірвано в даному місці вибуховий пристрій? Якщо так, то до якого виду пристроїв він належить (які особливості його конструкції, країна-виробник, тощо)?

Чи є предмети, знайдені на місці події (в тілі потерпілого), частинами вибухового пристрою? Якщо так, то до якого виду пристроїв вони належать?

Яким способом, саморобним чи промисловим, виготовлено вибуховий пристрій?

Який спосіб підриву був застосований в цьому випадку?

Якщо підірвано боєприпаси, до якого виду вони належать (гранати, міни, снаряди, тощо)?

Чи здатний даний пристрій викликати вибух? Якщо не здатний, то з яких причин?

Чи містять надані експерту матеріали дані, що вказують на характерні риси особи, що виготовила вибуховий пристрій (професійні навички, ступінь обізнаності з технологією виготовлення і використання вибухових пристроїв, тощо)?

Чи однакова конструкція саморобного вибухового пристрою, частини якого знайдені на місці події, та макета наданого на дослідження?