Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України
Експертна служба МВС

Експертна спеціальність 5.2 «Дослідження вибухових пристроїв, слідів та обставин вибуху»

Експертна спеціальність 5.2 «Дослідження вибухових пристроїв, слідів та обставин вибуху»

 

Об’єкти вибухотехнічної експертизи – матеріальні носії інформації розподіляються на три групи.

До першої групи належать власне вибухотехнічні вироби, матеріали та речовини: вибухові речовини та їх пакування, капсулі та детонатори, вогнепровідні та детонуючі шнури, гранати, міни, снаряди, підривачі, запалювачі, саморобні боєприпаси, саморобні вибухові пристрої, піротехнічні вироби, навчально-імітаційні засоби та їх залишки після вибуху або після застосування спеціальних засобів руйнування, а також предмети, що імітують вибухові речовини та вибухові пристрої.

Друга група включає всі інші матеріали, речовини та вироби, що пов’язані з підготовкою до злочину: інструменти, пристосування, література, одяг, що використовувалися при виготовленні або переробці вибухових речовин і вибухових пристроїв; побутові предмети, що мають сліди спільного зберігання з вибухонебезпечними виробами; засоби доставки вибухових пристроїв до місця вибуху, камуфляж і інші побутові предмети, а також інструменти та пристосування, що використовувались при виготовленні предметів, які імітують вибухові речовини та вибухові пристрої.

Третю групу складають предмети обстановки місця події, що несуть на собі сліди вибуху, а також інструменти, які використовувались при знешкодженні, та залишили сліди на відповідних частинах вибухотехнічних виробів.

Орієнтовний перелік вирішуваних питань:

  • чи не підірвано в даному місці вибуховий пристрій? Якщо так, то до якого виду пристроїв він належить (які особливості його конструкції, країна-виробник, тощо)?
  • чи є предмети, знайдені на місці події (в тілі потерпілого), частинами вибухового пристрою? Якщо так, то до якого виду пристроїв вони належать?
  • яким способом, саморобним чи промисловим, виготовлено вибуховий пристрій?
  • який спосіб підриву був застосований в цьому випадку?
  • якщо підірвано боєприпаси, до якого виду вони належать (гранати, міни, снаряди, тощо)?
  • чи здатний даний пристрій викликати вибух? Якщо не здатний, то з яких причин?
  • чи містять надані експерту матеріали дані, що вказують на характерні риси особи, що виготовила вибуховий пристрій (професійні навички, ступінь обізнаності з технологією виготовлення і використання вибухових пристроїв, тощо)?
  • чи однакова конструкція саморобного вибухового пристрою, частини якого знайдені на місці події, та макета наданого на дослідження?