Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України
Експертна служба МВС

Часті питання про експертизу ДНК на батьківство

  1. Чи проводяться в Експертній службі МВС України експертизи (експертні дослідження) на предмет встановлення біологічного батьківства (спорідненості)?

З метою обґрунтованого вирішення питання щодо встановлення факту біологічного батьківства (спорідненості) в Експертній службі МВС проводяться судові молекулярно-генетичні експертизи (у кримінальних та цівільних провадженнях) та молекулярно-генетичні експертні дослідження.

Підставою для проведення молекулярно-генетичної експертизи є ухвала суду про призначення експертизи.

Підставою для проведення молекулярно-генетичного експертного дослідження є письмова заява ініціатора експертного дослідження (юридичної або фізичної особи).

  1. У яких підрозділах Експертної служби МВС України можна провести судову молекулярно-генетичну експертизу (експертне дослідження) на предмет встановлення біологічного батьківства (спорідненості)?

Судові молекулярно-генетичні експертизи (експертні дослідження) щодо встановлення факту біологічного батьківства (спорідненості) можна провести у Вінницькому, Запорізькому, Івано-Франківському, Київському, Львівському, Миколаївським, Харківським НДЕКЦ та ДНДЕКЦ.

  1. Скільки коштує проведення судової молекулярно-генетичної експертизи (експертного дослідження) на предмет встановлення біологічного батьківства (спорідненості) в Експертній службі МВС України?

Вартість проведення судової молекулярно-генетичної експертизи в цивільних провадженнях та молекулярно-генетичного експертного дослідження в підрозділах Експертної служби МВС установлена постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2007 року № 795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» (із змінами) і становить 2 538 грн щодо одного об’єкта дослідження (з урахуванням ПДВ).

  1. Які біологічні зразки використовуються для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи (експертного дослідження) на предмет встановлення біологічного батьківства та спорідненості в Експертній службі МВС України?

В якості порівняльних зразків для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи (експертного дослідження) на предмет встановлення біологічного батьківства та спорідненості традиційно використовуються зразки букальногно епітелію (клітини епітелію ротової порожнини) та крові.

У разі відсутності можливості надання зазначених вище зразків для дослідження можуть бути надані фрагменти м’яких тканин або кісток (що не зазнали значних гнилісних змін), відібрані фахівцями бюро судово-медичної експертизи МОЗ у встановленому порядку.

Відібрання зразків для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи можливо здійснити безпосередньо в підрозділі Експертної служби МВС у встановленому порядку. Така процедура проводиться тільки за одночасної присутності дитини, матері та ймовірного батька після оплати повної вартості проведення судової експертизи (експертного дослідження). Із собою потрібно мати паспорти, свідоцтво про народження дитини та копію документа про оплату вартості проведення судової експертизи (експертного дослідження).

Звертаємо Вашу увагу, що біологічними зразками, які відбираються в підрозділах Експертної служби МВС для проведення молекулярно-генетичних експертиз та експертних досліджень, є зразки букального епітелію (клітини епітелію ротової порожнини). Відбирання зразків букального епітелію не відноситься до інвазивних (травматичних) методів, тому окремі вимоги щодо проведення даної процедури (зокрема, стосовно стерильності приміщень чи медичної освіти персоналу) відсутні.

У деяких випадках за рішенням суду біологічні зразки можуть бути відібрані фахівцями бюро судово-медичної експертизи МОЗ в установленому порядку і надані до експертної установи разом з ухвалою про призначення судової експертизи.

  1. Скільки триває проведення судової молекулярно-генетичної експертизи (експертного дослідження) на предмет встановлення біологічного батьківства (спорідненості) в Експертній службі МВС України?

Строк проведення судової молекулярно-генетичної експертизи (експертного дослідження) становить 1 місяць і розпочинається з дня відібрання біологічних зразків.

Проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у разі надання біологічних зразків разом із ухвалою про її призначення розпочинається після підтвердження оплати вартості проведення судової експертизи.

  1. Чи буде проведена судова молекулярно-генетична експертиза якщо ймовірний батько відмовляється надавати свої біологічні зразки?

У разі ненадання біологічних зразків ймовірного батька ухвала про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи залишається без виконання.

  1. Яка точність судової молекулярно-генетичної експертизи (експертного дослідження) на предмет встановлення біологічного батьківства?

Проведення молекулярно-генетичної експертизи (експертного дослідження) є найбільш точним методом встановлення біологічного батьківства. Точність у разі негативної відповіді складає 100%. Точність у разі позитивної відповіді складає 99,9% – 99,99999%. У даному випадку батьківство вважається доведеним. Звертаємо Вашу увагу, що висновок експерта, який підтверджує факт біологічного батьківства не може бути зроблений зі 100 % вірогідністю, так, як завжди існує теоретична ймовірнісь існування брата-близнюка тестуємого батька з таким же самим генетичним профілем.

  1. Чи можна провести судову молекулярно-генетичну експертизу (експертне дослідження) на предмет встановлення біологічного батьківства без участі матері?

Судову молекулярно-генетичну експертизу (експертне дослідження) на предмет встановлення біологічного батьківства можливо провести і без участі матері дитини, але необхідно розуміти той факт, що проведення такого дослідження базується на принципі успадкування дітьми генетичних ознак своїх батьків. Дитина успадковує одну половину ДНК від матері, а другу – від батька. Будь-яка ділянка ДНК, не виявлена у зразку матері, повинна бути отримана дитиною від біологічного батька. При дослідженні зразків тільки ймовірного батька та дитини без участі матері експерт визначає наявність співпадінь у досліджуваних ділянках ДНК тільки батька і дитини. Це передбачає деяке зниження точності такого дослідження.

Звертаємо Вашу увагу, що при проведенні судових молекулярно-генечичних експертиз на предмет встановлення біологічного батьківства у цивільних провадженнях участь матері дитини є обов’язковою.