Женевські конференції відбулися за участю українських фахівців

Женевські конференції відбулися за участю українських фахівців

На виконання розпорядження Президента делегацією України взято участь у щорічній конференції Високих Договірних Сторін доповненого Протоколу ІІ, конференції Високих Договірних Сторін Протоколу V, а також Щорічній зустрічі Високих Договірних Сторін Конвенції про заборону або обмеження застосування конкретних видів звичайної зброї, які можуть вважатися такими, що завдають надмірних ушкоджень або мають невибіркову дію (далі – КНЗ), що відбулися упродовж 12–16 листопада 2013 року в м. Женеві (Швейцарська Конфедерація).

Вказані заходи були проведені за участю представників держав-учасниць зазначених міжнародних документів, ЄС, НАТО, ОБСЄ, Служби ООН з протимінної діяльності (ЮНМАС), Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Женевського міжнародного центру з гуманітарного розмінування (ЖМЦГР), а також інших організацій.

Насамперед, учасниками заходів було відмічено позитивну динаміку розширення дії Протоколу ІІ КНЗ. До речі, поточного року до нього приєдналися такі країни, як Кувейт і Замбія. Наразі кількість країн-учасниць протоколу збільшилося до 100.

Основним лейтмотивом організваних конференцій стало активне обговорення актуальних проблем, пов’язаних із запобіганням використання саморобних вибухових пристроїв (далі – СВП).

Директор Департаменту міжнародної безпеки та роззброєння Міністерства закордонних справ України Олександр Александрович очолив українську делегацію, до складу якої увійшли представники Адміністрації Президента України, Апарату Ради національної безпеки і оборони України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Служби безпеки України, Міністерства оборони України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, ІІ секретар Постійного представництва України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві, а також Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

Головний експертний підрозділ МВС України представляв заступник начальника відділу організації робіт з пошуку та знешкодження вибухових пристроїв і речовин вибухотехнічної лабораторії ДНДЕКЦ МВС України Сергій Магдій.

 

 

 

Представники української делегації взяли активну участь у роботі засідань й мали змогу поділитися набутим досвідом протидії СВП як і на території України, так і під час міжнародних миротворчих операцій.

Упродовж проведених засідань учасники заходу не лише активно обговорювали порушені проблеми, а й генерували різноманітні пропозицій та ініціативи щодо шляхів їх вирішення. Так, представники окремих країн (Австралії, Аргентини, Швейцарії, Росії, Китаю, США та ін.) висловилися за необхідність посилення контролю за обігом та використанням товарів подвійного призначення, а також наголосили на важливості обміну досвідом між країнами-учасницями доповненого Протоколу ІІ щодо протидії СВП.

Зокрема делегацією України було проведено презентацію з питань:

– практичного виконання Державної цільової екологічної програми ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на території військової частини А0829 (м. Лозова, Харківської області);

– виконання регіональних програм знешкодження вибухонебезпечних предметів, що залишилися з часів Другої світової війни; очищення території України від вибухонебезпечних предметів, кількості вилучених і знищених боєприпасів та ін.

У рамках конференції Високих Договірних Сторін Протоколу V КНЗ відбулися засідання з розгляду питань щодо національної звітності, загальних запобіжних заходів, очистки територій від ВЗВ, допомоги жертвам ВЗВ, міжнародного співробітництва та ін.

Сподіваємося, що участь українських фахівців у женевських конференціях стане не лише цікавим, а й важливим досвідом при вирішенні проблем протидії СВП на території України. Крім цього, у результаті проведених переговорів вдалося досягнути попередніх домовленостей з представниками ФРН щодо реалізації програм обміну досвідом і підготовки експертів для здійснення заходів у рамках доповненого Протоколу ІІ та залучення міжнародної допомоги по лінії Протоколу V КНЗ, остаточне вирішення яких відбудеться під час зустрічі експертів у квітні 2014 року.

ДНДЕКЦ МВС України