До ДНДЕКЦ МВС України завітали представники НАТО

У зв’язку з подіями, що відбуваються на сході нашої держави, до України ледве не щодня прибувають представники іноземних держав та інституцій з метою висловлення підтримки, сприяння у наданні допомоги та ін. Тож запланований з 8 по 12 грудня поточного року візит в Україну оціночно-дорадчої групи НАТО у складі представників США, Канада, Німеччини, Великобританії та Іспанії з питань протидії саморобним вибуховим пристроям та розмінування не став несподіванкою, а швидше подією очікуваною та бажаною. Адже основна місія представників НАТО полягала у вивченні можливостей відповідних органів державної влади та державних структур України з підготовки фахівців у галузі протидії саморобним вибуховим пристроям.

Важливість заходу обумовлювалася ще й тим, що стратегічне командування НАТО з трансформації здійснює координацію Альянсу в рамках надання допомоги Україні в покращенні можливостей силових структур України у сфері протидії саморобним вибуховим пристроям і розмінування.

Перший день 5-денного візиту натівці розпочали з проведення зустрічі з представниками Збройних сил України, Служби безпеки України, Державної служби з надзвичайних ситуацій України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оброни України та інших структур, під час якої іноземні гості ознайомилися з презентаційними матеріалами, щоб дізнатися про особливості організації протидії саморобних вибухових пристроїв (далі – СВП) та розмінування у згаданих силових підрозділах України.

Подальша робота делегації НАТО полягала у відвідуванні практичних  підрозділів для ознайомлення з наявною базою та специфікою їх роботи.

Напевно, невипадково, що першим з таких підрозділів став саме Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України. Адже його спеціалісти-вибухотехніки, окрім інших важливих напрямів діяльності, беруть активну участь у розмінуваннях вибухових пристроїв, як промислового, так і саморобного виготовлення.

Цілеспрямований візит іноземних гостей у стінах Державного центру відразу розпочався з ознайомлення з напрямами роботи та технічними можливостями вибухотехнічної лабораторії, у т.ч. комплектацією пересувної вибухотехнічної лабораторії, а також вивченням наявної науково-методичної бази.

Варто відмітити, що натівці були приємно вражені рівнем професійної підготовки українських фахівців-вибухотехніків.

У подальшому більш ніж 3-х годинна розмова керівництва ДНДЕКЦ з представниками Альянсу присвячувалася обговоренню питань щодо удосконалення існуючої в Україні системи підготовки фахівців у сфері протидії СВП та розмінування, а також можливостей пошуку шляхів зміцнення матеріально-технічного забезпечення вибухотехнічної лабораторії Державного центру.

Без перебільшення, візит делегації НАТО до ДНДЕКЦ став знаковою подією для Експертної служби МВС України у цілому. Важливим є не лише те, що ця зустріч відбулася вперше у системі Міністерства внутрішніх справ України, а й вже принесла довготривалі перспективи. Зокрема вдалося досягнути чітких домовленостей щодо подальшої співпраці шляхом продовження участі представників Експертної служби МВС України у навчанні на курсах з розмінування та протидії саморобним вибуховим пристроям у рамках місії України при НАТО упродовж наступних років.

Адже перші такі спроби вже вдалося успішно реалізувати. Нагадаємо, що у листопаді поточного року група фахівців-вибухотехніків з усієї України у кількості 15 осіб стали учасниками трьохтижневого курсу з підготовки груп розмінування, що проводився на базі штабу навчального батальйону (м. Мартін) і Навчального центру Збройних Сил Словацької Республіки «Загоре».

Водночас паралельно на базі Центру Передового Досвіду боротьби з саморобними вибуховими пристроями поблизу міста Мадрид (Іспанія) було організовано навчально-тренувальний курс з метою забезпечення тактичного рівня підготовки організації попереднього дослідження на місці події за фактом виявлення саморобних вибухових пристроїв, у якому взяли участь представники експертних установ із 16 країн світу, у т.ч. й України – зокрема експерт-вибухотехнік Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Черкаській області Євгеній Гончаренко.

Отже, проведення запланованих вже наступного року низки аналогічних курсів у рамках місії України при НАТО також відбудуться за участю українських спеціалістів-вибухотехніків.

Більше того, у найближчому майбутньому варто очікувати й на конкретну матеріально-технічну допомогу НАТО, спрямовану на зміцнення вибухотехнічної лабораторії ДНДЕКЦ зокрема та Експертної служби МВС України загалом.

ДНДЕКЦ МВС України