Експерти-вибухотехніки виходять на міжнародний рівень

Упроджовж 11–28 листопада 2014 року поблизу міста Мадрид (Іспанія) на базі Центру Передового Досвіду боротьби з саморобними вибуховими пристроями, проводився навчально-тренувальний курс організації попереднього дослідження на місці події за фактом виявлення саморобних вибухових пристроїв (далі – СВП). Основною метою курсу є забезпечення тактичного рівня підготовки спеціалістів та ознайомлення з новітнім обладнанням протидії СВП, що перебуває на озброєнні військ країн-членів НАТО.

Загалом у заході взяли участь представники експертних установ із 16-ти країн світу, в тому числі й України. Експерт відділу вибухотехнічної та пожежотехнічної експертизи НДЕКЦ при УМВС України в Черкаській області Євгеній Гончаренко не лише успішно завершив курс навчання, а й склав тестування та акредитацію за натівськими стандартами протимінної діяльності.

Загалом з березня 2011 року було проведено 16 аналогічних курсів, в яких взяли участь 285 чоловік з 26 країн світу.

У цілому тематика проведеного курсу включала питання організації виявлення, вилучення та збереження криміналістичних слідів за фактом виявлення саморобних вибухових пристроїв, тренування навичок і порядку дій при вилученні криміналістичних слідів у форс-мажорних ситуаціях, різноманітних типів і видів вибухових речовин та вибухонебезпечних об’єктів, прийомів тактичного підходу до протидії терористичним угрупуванням та ін.

«Ми вільно спілкувались не тільки між собою, – говорить Євгеній Гончаренко, а й з офіцерами штабу. Інтерес до України, звісно, був найбільший. На одній з перерв мене викликали до начальника Центру Передового Досвіду Хосе Заморано, щоб я розповів про ситуацію на сході України, існуючі проблемні питання, у тому числі, пов’язані з розмінуванням. Іноземні колеги не лише висловили свою підтримку, а й переконання щодо подальшого розвитку українсько-іспанських відносин у сфері мінної діяльності».

Нині, коли Україна переживає нелегкі часи, ситуація навколо незаконного обігу та використання зброї і вибухівки взагалі виглядає досить критичною, для Експертної служби МВС України є дуже важливим досвід західних колег, а також допомога європейських інструкторів у практичному розмінуванні українських територій, звільнених від терористичних угрупувань.

Ураховуючи важливість розвитку співпраці Експертної служби МВС України з європейськими правоохоронними установами та можливість використання сучасних напрацювань і досвіду зарубіжних колег, планується продовжити співпрацю з Місією України при НАТО шляхом залучення працівників Експертної служби МВС України до подальшої участі у аналогічних навчальних курсах з метою набуття відповідних знань і практичних навичок, а також підвищення професійного рівня українських фахівців-вибухотехніків відповідно до міжнародних стандартів.

ДНДЕКЦ МВС України