Координаційна зустріч з питань протимінної діяльності в Україні відбулася за участю зарубіжних і українських експертів

19 червня 2015 року за ініціативи Координатора проектів ОБСЄ в Україні посла Вайдотаса Верби відбулася координаційна зустріч з питань протимінної діяльності за участю представників міжнародних організацій і національних військових відомств, зокрема Міністерства внутрішніх справ України, Державної служби з надзвичайних ситуацій України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та ін.

Делегацію МВС представляли працівники Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру у складі начальника вибухотехнічної лабораторії Олександра Буханченка, його заступника Євгена Мамонова та старшого експерта Євгена Гончаренка.

Основним приводом для проведення зазначеного зібрання стали події 2014–2015 років, які спричинили забруднення різноманітними вибухонебезпечними предметами у східних і південно-східних регіонах України. Не менш важливим у цьому контексті є і зусилля нашої держави щодо реагування на ризики й загрози, пов’язані із залишковим забрудненням часів минулих війн, насамперед, періоду Другої світової війни, поширеним в усіх регіонах країни, та запасів боєприпасів тривалого терміну зберігання.

Ураховуючи, що Україна має реальний потенціал для провадження протимінної діяльності та вживає конкретних заходів з напряму його розвитку для більш ефективного реагування на нові виклики, низка держав-учасниць ОБСЄ, інших країн, міжнародних міжурядових і неурядових організацій роблять значний внесок на підтримку сектору протимінної діяльності в Україні або висловлюють зацікавленість у цьому.

Так, починаючи з 2006 року координатором проектів ОБСЄ в Україні у співпраці з українськими партнерами реалізуються проекти щодо розширення національного потенціалу з різних аспектів протимінної діяльності. У рамках цьогорічного проекту «Допомога з реагування на забруднення вибухонебезпечними залишками війни і компонентів ракетного палива» Вайдотас Верба ставить за мету саме підтримку національних зусиль із реагування на вибухові загрози шляхом допомоги суб’єктам протимінної діяльності України в розбудові системи та інституцій сектору протимінної діяльності відповідно до міжнародних стандартів і передової практики.

Не менш важливим питанням порядку денного заходу стало також обговорення рекомендацій, розроблених під час проведення нещодавньої експертної конференції у Женеві.

Нагадаємо, що упродовж 28–29 квітня поточного року за ініціативи координатора проектів спільно з Женевським міжнародним центром гуманітарного розмінування та Женевським центром демократичного контролю над збройними силами було організовано експертну конференцію з національними стейкхолдерами з метою обговорення адаптації структур протимінної діяльності України до нових викликів. Під час заходу було висловлено зауваження щодо необхідності створення координаційної платформи для уникнення дублювання та непослідовності зусиль і сприяння стійкості результатів міжнародної допомоги, а також досягнуто згоди сторін щодо майбутньої розбудови платформи координації серед міжнародних структур та подальших кроків у напрямку розбудови національного органу протимінної діяльності (далі – НОПД).

Координаційна зустріч з питань протимінної діяльності в Україні у форматі круглого столу вкотре запевнила українських фахівців не лише у підтримці, а й важливості рівня уваги, яку зарубіжні експерти приділяють проблемам України, та прагненням у їх вирішенні.

Черговий обмін досвідом і напрацюваннями з питань розбудови НОПД засвідчив, насамперед, важливе практичне значення. Адже серед основних результатів проведеного заходу стало досягнення конкретних домовленостей усіх учасників зустрічі (близько 40 осіб) щодо основних напрямів і подальшого розвитку попередніх напрацювань, умов імплементації поставлених завдань. Важливо також, що у найближчій перспективі варто очікувати проведення запланованої чергової зустрічі за участю міжнародних та українських фахівців, що стане ключовим моментом у наданні Україні практичної допомоги з окресленням конкретних заходів і кроків у досягненні спільної мети.

 

 

ДНДЕКЦ МВС України