Розробками чеських колег зацікавилися українські експерти

Упродовж 20 років чеська лабораторія візуалізації LIM займається розробкоювисокоточних систем для візуалізації слідів, виявлених під час оглядів місць подій, а саме: слідів низу підошви взуття, знарядь зламу, гільз, куль тощо.

Наприкінці червня 2016 року керівництво зазначеної лабораторії організувало у м. Прага семінар-тренінг з метою презентації сучасних трасологічних систем TrasoScan і ToolScan. У запланованому заході взяли участь і представники Експертної служби МВС: Броніслав Теплицький – перший заступник директора ДНДЕКЦ МВС, і Віктор Кузнєцов, заступник завідувача лабораторії – завідувач відділу трасологічних, дактилоскопічних досліджень та обліків ДНДЕКЦ МВС.

За інформацією розробників, система TrasoScan є універсальною для обробки плоских поверхонь: слідів низу підошви взуття, рук та інших слідів, що вилучаються під час оглядів місць подій і в подальшому досліджуються в лабораторних умовах.

Роздільна здатність камери сканує об’єкти в 1 000 dpi, що дозволяє отримувати зображення високої чіткості, в яких проглядається не тільки мікрорельєф, а й окремі ідентифікаційні ознаки об’єкта.

Аналогічно працює і система ToolScan, що використовується для отриманнязображення сканованих об’єктів. Універсальність цього пристрою полягає в тому, що під час сканування поверхонь замків та їх складових частин, циліндрів, кабелів, шматків покришок, пластмасових виробів тощо поле сканування складає розмір 10×10 см, а зображення отримують у площині 2D- і 3D-моделі з розширеною глибиною різкості. Це досягається обертанням зразка навколо своєї осі, перпендикулярної до оптичної осі об’єктива. Зазначена функція дозволяє сканувати майже всі циліндричні або деформовані об’єкти та поверхні будь-яких об’єктів з діаметром до 8 см і довжиною 10 см. Загальна форма деформованого об’єкта або складних форм і структур визначається автоматично, може відображатися у вигляді плоскої поверхні 2D- або 3D-моделі та використовуватися для отримання зображень куль і гільз.

Не менш цікавою розробкою чеської лабораторії візуалізації LIM є система BalScan, універсальна для ідентифікації слідів, залишених вогнепальною зброєю. Гільзи й кулі, вилучені на місці вчинення злочину, сканують із забезпеченням високої роздільної здатності оптичним скануванням в 1 000 dpi, результатом якого є 3D- цифрова копія об’єкта з його подальшим збереженням у базі даних. У подальшому програмне забезпечення автоматично встановлює можливі збіги з іншими записами бази даних.

Щоб на власні очі побачити, як сучасні системи працюють на практиці, українські фахівці відвідали, зокрема, центральну криміналістичну лабораторію в місті Прага та регіональну лабораторію в місті Градець-Кралове, що під Прагою, оскільки саме ці підрозділи були першими зі встановлення систем TrasoScan, ToolScan і BalScan.

Важливим підсумком у вивченні досвіду і напрацювань чеських колег щодо використання систем TrasoScan і ToolScan є їх ефективність у практичній діяльності, зокрема під час проведення трасологічних досліджень. Отримання зображень сканованих слідів високої роздільної здатності з використанням відеокамери та програмного забезпечення дає змогу суттєво спростити та прискорити проведення ідентифікації.

На завершення зустрічі генеральний директор лабораторії візуалізації Джозеф Майк висловив сподівання щодо продовження співпраці з українськими фахівцями у процесі вивчення та упровадження систем TrasoScan і ToolScan у підрозділи Експертної служби МВС України.

 

ДНДЕКЦ МВС України