Завдяки тернопільським експертам викрито шахрайську зграю

До тернопільських правоохоронців звернулася пенсіонерка Олена Гайова із заявою про те, що невідомі особи шахрайським способом заволоділи її коштами. Зі слів жінки, до неї зателефонували незнайомці й повідомили, що ліки, які вона нещодавно придбала, виявилися неякісними, відтак держава відшкодує їх вартість. Згодом надійшло ще кілька дзвінків нібито з різних державних установ про те, що для отримання фінансового відшкодування необхідно сплатити певні кошти. Перерахувавши на запропоновані ними рахунки близько 30 тис. грн., проте так і не отримавши обіцяного відшкодування, пенсіонерка вирішила звернутися до правоохоронців.

Як незабаром з’ясувалося, подібним шахрайством займається організована злочинна група, жертвами якої стали вже близько сотні людей, а суми завданих збитків коливаються від 40 до 200 тисяч гривень. Географія діяльності шахраїв охоплювала практично всі області України, а власне шахрайський осередок знаходився в столиці.

Під час проведення обшуків у підозрюваних правоохоронці вилучили грошові кошти, мобільні телефони, ноутбуки та іншу комп’ютерну техніку (90 об’єктів), які відразу направили для подальших досліджень до Тернопільського НДЕКЦ. У зв’язку зі значним обсягом роботи для проведення експертиз було залучено всіх експертів-«комп’ютерників» підрозділу, що дало змогу провести дослідження та отримати результати у стислі строки.

З вилучених мобільних телефонів вдалося відновити історію переписки між членами злочинної групи, факти їх спілкування з потерпілими та інформацію про отримання грошових коштів.

Водночас виявляти окрему важливу інформацію було доволі складно, враховуючи, що зловмисники зберігали її виключно в мережі Інтернет. Проте під час детального дослідження експерту таки вдалося відновити фрагменти видалених тимчасових файлів з пам’яті комп’ютера. Виявлена інформація містила анкетні дані потерпілих, номери їх мобільних телефонів, суми отриманих від них грошових коштів, дані про осіб, яких шахраям не вдалося обдурити. Завдяки отриманій інформації слідству вдалося значно розширити коло потерпілих і свідків та пришвидшити розслідування і розкриття серії злочинів.

Отже, завдяки професіоналізму та оперативності тернопільських експертів вдалося сформувати потужну доказову базу, щоб викрити шахрайську зграю.

(відомості про фігурантку змінено з етичних міркувань)

ДНДЕКЦ МВС України