Фінансову аферу «розкрутили» рівненські експерти

У засобах масової інформації все частіше з’являються повідомлення про різноманітні фінансові махінації, організовані працівниками банків.

Як свідчить практика, у банківських філіях і відділеннях набагато простіше «провернути» такі афери, ніж у центральних офісах, оскільки працівники в невеликих банківських підрозділах, як правило, суміщають одразу кілька посад і фактично мають безперешкодний доступ практично до всіх фінансових операцій. Така доступність і призводить до легкого привласнення коштів клієнтів банківськими працівниками. Щоправда, такі факти керівництво банків у більшості випадків намагається приховати і не виносити на загал, щоб через шахрайські дії окремих працівників не заплямувати репутацію всього підрозділу.

Саме такий випадок трапився на Рівненщині в одному з відділень філії «Приватбанку». Упродовж 2009–2010 років від клієнтів (фізичних та юридичних осіб) цього відділення до керівництва банку систематично надходили скарги щодо здійснення без їх згоди фінансових операцій та зникнення коштів з їх поточних (карткових) рахунків. Загальна сума коштів, знятих через касу та банкомати з рахунків юридичних і фізичних осіб без їх відома, вже сягнула майже 3 млн. грн.

Під час подальшого розслідування справи правоохоронці з’ясували цікаві обставини: у період з лютого 2008 року по лютий 2009 року Наталія Юрчук, працюючи у відділенні банку на керівних посадах, підтримувала досить дружні стосунки з провідним фінансовим менеджером Ольгою Адаменко, відповідальною за проведення депозитних операцій юридичних осіб, та касирами Оксаною Трохимчук і Світланою Савицькою.

Керівник відділення разом із провідним фінансовим менеджером, використовуючи програмний комплекс «Приват-48», оформляли завідомо неправдиві договори, незаконно відкривали поточні рахунки на фізичних осіб, оформляли корпоративні платіжні картки на ім’я клієнтів для привласнення коштів. А за допомогою програмного комплексу операційний день банку «SyBridge» та електронної системи платежів «Інтернет-клієнт-банк» незаконно використовували логіни та електронні ключі цифрового підпису до цих логінів. На підставі підроблених документів для переказу перераховували кошти з рахунків клієнтів на новостворені карткові рахунки, з яких кошти поступали на платіжні картки та без перешкод перетворювалися на готівку через банкомати та касу відділення банку. Щоб приховати факти незаконного привласнення коштів, брава четвірка організувала виготовлення та надання клієнтам «липових» виписок про рух коштів на їх рахунках.

Касири Трохимчук і Савицька приймали в касу кошти від клієнтів, проте не вносили їх на рахунки, натомість надавали клієнтам підроблені прибуткові касові документи. Крім цього, приймали кошти в касу для поповнення рахунків клієнтів без їх присутності, щоб приховати факти заволодіння коштами та вчинення незаконних переказів на рахунки інших клієнтів. Також з поточних рахунків юридичних і фізичних осіб незаконно проводили видачу коштів через касу, в тому числі з використанням платіжних карток, випущених на ім’я клієнтів цієї банківської установи, без їх присутності, підробляючи видаткові касові документи.

Для запобігання викриттю організованої злочинної діяльності Трохимчук і Савицька за домовленістю з Юрчук і Адаменко тримали під особистим контролем рахунки «своїх» клієнтів, а також формували та надавали клієнтам банку підроблені виписки по рахунках, в яких не відображали проведення операцій, які не ініціювалися власником рахунка.

Відтак за досить невеликий період підприємливій четвірці вдалося збагатитися коштами з поточних та карткових рахунків клієнтів банку на суму майже 2 млн. грн.

Факти незаконної діяльності працівників банку під час здійснення фінансових операцій повністю підтвердили експерти Рівненського НДЕКЦ у висновках судово-економічної експертизи.

(відомості про фігурантів змінено з етичних міркувань)

ДНДЕКЦ МВС України