Учасники щорічної зустрічі Європейської мережі судово-експертних установ у Берліні вітали нових членів

На запрошення керівництва Європейської мережі судово-експертних установ (ЄМСЕУ–ENFSI) перший заступник директора ДНДЕКЦ МВС Броніслав Теплицький і завідувач сектору міжнародного співробітництва відділу організації наукової роботи та міжнародного співробітництва ДНДЕКЦ МВС Руслан Прокопович взяли участь у 29-й щорічній зустрічі ЄМСЕУ, що відбулася 16–20 травня 2017 року в місті Берлін (Федеративна Республіка Німеччина).

Захід пройшов за участі працівників 67 експертних установ з 36 країн Європи, а також представників компаній-виробників криміналістичної техніки.

Засідання відкрили президент поліції федеральної землі Берліну Клаус Кандт і сенатор внутрішніх справ Андреас Гайзель.

У своїх виступах доповідачі наголосили на важливій ролі судової експертизи в розслідуванні та розкритті злочинів, у т. ч. терористичних актів. Вони нагадали учасникам заходу про трагічні події, що сталися минулого року в Берліні: під час різдвяного ярмарку внаслідок наїзду вантажівки загинуло 12 осіб, 64 – дістали поранення. Розслідуючи теракт, німецькі експерти з метою ідентифікації злочинця проаналізували 8 Тб відеозаписів камер спостереження та провели низку експертиз.

Продовжив засідання голова ЄМСЕУ Ян Декіндер, який відзвітував про роботу ЄМСЕУ у 2016–2017 роках та окреслив основні питання, винесені на обговорення.

Окрім керівництва ЄМСЕУ, пан Декіндер очолює Національний інститут криміналістики і кримінології Бельгії, що є провідною експертною установою країни з експертного забезпечення розслідування терористичних актів в аеропорту та метро міста Брюссель.

Свій подальший виступ голова ЄМСЕУ присвятив подіям 29 серпня 2016 року, коли інститут криміналістики став об’єктом атаки терористів:
о 2-й годині ночі кілька осіб занесли балони із легкозаймистою речовиною до лабораторної будівлі інституту та підпалили її. Частина будівлі та обладнання зазнала значних пошкоджень, як і речові докази, що знаходилися у приміщеннях лабораторії.

Навіть до сьогодні роботу установи відновлено лише частково. Частину приміщень визнано такими, що ремонтувати економічно недоцільно. Наразі опрацьовується питання про виділення інституту нового приміщення, що потребує значних капіталовкладень.

Розслідування нападу на Національний інститут криміналістики і кримінології Бельгії і досі триває. Сам інститут відповідно до закону не може проводити будь-які дослідження у цій справі, оскільки є потерпілою стороною.

На завершення виступу доповідач озвучив важливі висновки бельгійських колег, пов’язані зі створенням надійної системи захисту та охорони будь-якої експертної лабораторії з метою уникнення можливих нападів.

Представник Експертного центру поліції Словаччини Зузана Неметова виступила з доповіддю на тему «Імміграція та прикордонний контроль».

Питання незаконної міграції нині є особливо актуальним для країн Євросоюзу. Ідентифікацію осіб можна здійснювати за допомогою дактилоскопічних та/або генетичних баз даних, що функціонують у правоохоронних органах країн Євросоюзу. З метою покращення такої інтеграції ще у 2005 році в місті Прюм (Німеччина) кілька країн Євросоюзу уклали угоду про співробітництво в галузі боротьби з тероризмом, що передбачає поступове поєднання дактилоскопічних і генетичних баз даних країн-учасниць в одну мережу з можливістю швидкої перевірки інформації. Наразі таку угоду підписали 14 країн-членів ЄС. Щоб долучитися до мережі, необхідною умовою для будь-якої експертної установи є акредитація за міжнародними стандартами в галузі дослідження ДНК і дактилоскопії.

Дідьє Мʼюлі та Зено Герац з Нідерландського інституту судових експертиз представили презентації на теми «Біометрія. Багатовимірний світ. Проблеми захисту персональної інформації» та «Зростання значущості даних, отриманих камерами відеоспостереження», які пов’язані між собою.

Ураховуючи важливість і необхідність вирішення проблеми захисту персональних даних, які містяться в криміналістичних базах даних, особливо під час обміну такими даними з іншими країнами в межах «Прюмівської» угоди, доповідачі запропонували налагодити ефективний обмін біометричною інформацією шляхом уніфікації європейського законодавства та опрацювання механізму надійного шифрування таких даних.

Томас Андерман (Німеччина) звітував про перебіг реалізації концепції «Загальноєвропейська територія криміналістики 2020». Концепція передбачає уніфікацію підходів до судово-експертного забезпечення розкриття і розслідування злочинів у країнах Європи та створення так званої загальноєвропейської території криміналістики, на якій, зокрема, експертні висновки, підготовлені в одній країні, визнаватимуться слідчими (судами, прокуратурою) інших країн.

Пан Річард Гіл (Великобританія) охарактеризував стан реалізації так званих монопольних проектів ЄМСЕУ. У 2009 році Євросоюз визнав ЄМСЕУ монопольним представником європейської криміналістики, відтак саме колегіальна думка ЄМСЕУ вважається офіційною думкою експертної спільноти Європи.

Голова Постійного комітету ЄМСЕУ з якості та компетентності (QCC) Ральф Клойскенс (Нідерланди) нагадав учасникам засідання про те, що згідно з конституцією ЄМСЕУ передбачено вимогу обов’язкової акредитації за міжнародними стандартами усіх членів мережі, а головним завданням Комітету є сприяння в досягненні такої акредитації.

Комітет співпрацює з Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO) в частині розробки нових міжнародних стандартів, які потрібні експертній спільноті, а саме:

– ISO 21043-1 «Судова експертиза. Виявлення, фіксація, вилучення та зберігання об’єктів дослідження»;

– ISO 20962 «Словник криміналістичних термінів»;

– ISO 18385 «Зменшення ризику контамінації ДНК людини у продукції, що використовується для відбирання та дослідження біологічного матеріалу в судовій експертизі» (набрав чинності).

Пан Клойскенс оголосив результати минулорічного огляду (анкетування) QCC. Запропоновану анкету мають заповнювати всі члени ЄМСЕУ. Огляд є фундаментальним документом, що відображає докладну інформацію про кожну лабораторію, тому важливим є його своєчасне заповнення і надання QCC для вивчення та узагальнення.

Корнілія Несе (Німеччина) відзвітувала про діяльність 17 робочих груп і 2 комітетів ЄМСЕУ у 2016–2017 роках. Одним з найважливіших перспективних напрямів роботи груп є розробка матеріалів міжлабораторних порівнянь (професійних тестів) і надання їх для виконання установам-членам ЄМСЕУ з подальшим узагальненням отриманих результатів.

Доповідач наголосила на необхідності активної участі кожної установи-члена ЄМСЕУ в діяльності робочих груп і постійних комітетів мережі, адже саме на їх засіданнях відбувається обмін передовим досвідом проведення судових експертиз, розповсюдження нових методик тощо.

Даріуш Зуба (Польща) у своєму виступі нагадав присутнім про ефективність організації проведення одноденних навчальних тематичних семінарів. Доповідач також розповів про партнерство ЄМСЕУ з Європейським поліцейським коледжем (CEPOL). Зазначена установа організовує навчання не лише для поліцейських, а й інших працівників органів внутрішніх справ, у тому числі фахівців судово-експертних установ. Найбільш цікавою формою роботи коледжу є організації навчальних інтернет-семінарів («вебінарів»).

Під час зустрічі Ян Декіндер урочисто привітав нових членів ЄМСЕУ та вручив сертифікати офіційних представників дев’яти очільникам експертних установ, у тому числі директору Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Олександру Рувіну. Водночас голова ЄМСЕУ офіційно передав повноваження своєму наступникові Еркі Сіпполі (Фінляндія).

Після завершення заходу його учасники мали змогу ознайомитися із сучасними досягненнями криміналістичної техніки під час організованої виставки.

За результатами участі українських фахівців у щорічній зустрічі ЄМСЕУ–2017 визначено пріоритетні напрями розвитку Експертної служби МВС: активізація участі у діяльності робочих груп і постійних комітетів ЄМСЕУ; залучення до подальшої участі в професійних тестуваннях, спільних вправах і міжлабораторних порівняннях, організованих робочими групами ЄМСЕУ; продовження процесу акредитації відповідно до міжнародного стандарту ISO/ІЕС 17025 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій»; участь в інтернет-семінарах (вебінарах) Європейського поліцейського коледжу (CEPOL) тощо.

ДНДЕКЦ МВС України