Експерт-біолог ДНДЕКЦ серед учасників Міжнародної конференції молодих вчених CYS–2017

З 6 по 9 червня в Інституті біохімії ім. Палладіна НАН України у межах 25-ї щорічної Міжнародної конференції «Сучасні аспекти біохімії та біотехнології» проходила 2-га Міжнародна конференція молодих вчених CYS–2017.

Основна мета проведеного заходу була спрямована на висвітлення останніх досягнень молодих вчених незалежно від масштабів біології – від гена до організму в цілому – та використання міждисциплінарного підходу, який є невід’ємною частиною дослідження на CYS–2017.

Робота конференції проходила у формі засідань за сімома секціями: експресія гену, протеоміка та білкові функції, метаболіти та корекція метаболічних процесів, біоматеріали, біоактивні речовини, карцерогенез, молекулярні основи фізіологічних функцій. Серед доповідачів на засіданнях секцій були як зарубіжні, так і вітчизняні науковці, зокрема, Тетяна Форостян (США), Тетяна Євса (Німеччина), Тітус Бернас і Анна Ковальчик (Польща), Алі Шарафі (Іран), Ніна Кулікова (Грузія), Володимир Лущак (Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника) та представники установи-організатора: Ольга Криніна, Ірина Горка, Кирило Пиршев, Катерина Успенська, Оксана Дзюба, Оксана Ратушна, Андрій Лабинцев та ін.

Активну участь у роботі секції «Експресія гену» взяла судовий експерт сектору ДНК-профілювання біологічних зразків ДНДЕКЦ Світлана Романчук, яка виступила зі стендовою доповіддю «NGS-sequencing as a new method of forensic identification» (NGS-секвенування: інновації криміналістичної ідентифікації), підготовленою спільно із завідувачем відділу обліку генетичних ознак людини ДНДЕКЦ Іваном Домбровським. У доповіді висвітлено перспективи проведення молекулярно-генетичних досліджень з криміналістичної ідентифікації особи на сучасному світовому рівні із застосуванням секвенатора ДНК Ion Torrent PGM™, який дає можливість отримувати високоякісні дані про послідовність ДНК за рекордні строки. Так, упродовж 2016–2017 років у лабораторії біологічних досліджень ДНДЕКЦ проведено низку досліджень на IT PGM™, які підтверджують ефективність секвенування мітохондріальної ДНК для встановлення родинних зв’язків за материнською лінією як по вертикалі (між батьками та дітьми), так і по горизонталі (між братами та сестрами). Отримані результати досліджень є відтворюваними, повторюваними та достовірними, а також мають низку переваг щодо секвенування мітохондріальної ДНК методом Сенгера. Кількісний і диференціальний аналіз експресії генів відіграє фундаментальну роль у вирішенні багатьох дослідницьких завдань, у тому числі при співвідношенні експресії генів з фенотипом, що дає змогу визначати основні ознаки людини (стать, вік, колір волосся, очей, шкіри тощо). Такі дані в рази підвищують ефективність встановлення особи трупа, підозрюваного або злочинця.

Доповіді учасників опубліковано в Українському біохімічному журналі (Ukrainian Biochemical Journal).

Під час Конференції учасники Конкурсу молодих дослідників представляли свої презентації, кращі з них були нагороджені спеціальними призами.

ДНДЕКЦ МВС України