Українські експерти вивчали досвід китайських колег

Міжнародна співпраця українських правоохоронців не обмежується лише країнами Європи.

Цього разу на запрошення Міністерства громадської безпеки Китайської Народної Республіки (МГБ КНР) 15 українських правоохоронців взяли участь у семінарі з криміналістики, організованому наприкінці червня поточного року в китайському місті Шеньян.

Окрім представників МВС і Національної поліції, до складу української делегації увійшли представники Експертної служби МВС, а саме: директор Полтавського НДЕКЦ МВС Тарас Бойко, директор Рівненського НДЕКЦ МВС Андрій Семчук, завідувач вибухотехнічної лабораторії ДНДЕКЦ МВС Віктор Гребельський, завідувач лабораторії досліджень у сфері інформаційних технологій ДНДЕКЦ МВС Дмитро Степанець і завідувач відділу технічного дослідження документів, почеркознавчих досліджень та обліків ДНДЕКЦ МВС Наталія Шпакович.

Упродовж майже двох тижнів українські правоохоронці перебували у ролі студентів і з цікавістю вивчали запропонований китайськими колегами навчальний курс, тематика якого стосувалася поліцейської системи Китаю, особливостей процесу розслідування кримінальних проваджень, огляду місця події, методу аналізу відбитків пальців, аналізу вибухових пристроїв та вибухових речовин, техніко-криміналістичного дослідження документів та ін.

Програма запланованих заходів включала й відвідування криміналістичного центру провінції Ляонин. Українські експерти мали змогу знайомитися зі структурою та роботою кримінальної поліції Китаю, зокрема з роботою відділів комп’ютерно-технічної експертизи, фоноскопічних досліджень, досліджень фото- та відеозапису, психологічної експертизи тощо.

Структура та організація роботи експертних підрозділів у Китаї дуже подібна до Експертної служби МВС України. Щоправда, існує суттєва відмінність у рівні та якості матеріально-технічного забезпечення. Кожен з відділів повною мірою оснащений необхідними апаратно-програмними комплексами та програмним забезпеченням для дослідження мобільних пристроїв і комп’ютерної техніки, дослідження голосу та мовлення, психологічних та інших видів досліджень, причому як вітчизняного, так і закордонного виробництва.

Відділ досліджень фото- та відеозапису, що займається ідентифікацією осіб, транспортних засобів та їх номерних знаків, інших предметів, повністю оснащений програмним забезпеченням, яке дозволяє проводити ідентифікацію в автоматичному режимі з використанням  бази даних. Однак зазначене дослідження можливе лише за умови використання відеокамер і надання відеозаписів з високою роздільною здатністю, інакше процес ідентифікації об’єктів ускладнюється.

Також українським експертам вдалося ознайомитися зі специфікою роботи вибухотехнічних підрозділів Китаю. З’ясувалося, що вони функціонують у структурі МГБ КНР, а їх працівники є працівниками поліції, які навчалися та закінчили спеціалізовані навчальні заклади.

Саме в одному з таких навчальних закладів – Китайському університеті кримінальної поліції Міністерства громадської безпеки Китайської Народної Республіки – було організовано семінар для українських правоохоронців.

Під час бесіди із китайськими колегами з’ясувалося, що навчальні заклади правоохоронної системи Китаю не проводять підготовку експертів за напрямом вибухових пристроїв. Встановлення причетності вилучених під час огляду місця події за фактами вибухів матеріалів (речових доказів) та ідентифікація вибухових пристроїв покладається на слідчого поліції шляхом узагальнення такої інформації:

– висновки експертизи вибухових речовин (аналогічно виду експертизи, яку проводить Лабораторія спеціальних видів досліджень ДНДЕКЦ МВС);

– довідки спеціалістів військового підрозділу в системі поліції (подібно до функцій Національної гвардії України), який займається знищенням небезпечних вибухових пристроїв та їх ідентифікацією;

– висновки приватного підприємства, що має право на проведення підривних робіт, з метою встановлення небезпечних фактів вибуху макета або наявного (вилученого) вибухового пристрою, який не вибухнув, на основі технічного завдання слідчого.

На превелике здивування українських фахівців, відсутність експертної спеціальності з дослідження вибухових пристроїв зумовлена насамперед відсутністю такої необхідності, адже щороку кількість вибухів у Китаї становить близько 90, включаючи вибухи побутового газу тощо.

Що ж до вилучення штатних боєприпасів з незаконного обігу (гранати, міни тощо), які теж є об’єктами дослідження згаданої експертної спеціальності, то такі випадки поодинокі. Суди не потребують висновку експертизи, обмежуючись лише наданням слідчим довідки ідентифікації боєприпасів воєнізованого підрозділу поліції. Утім у Китаї мають місце вибухи з використанням саморобних вибухових пристроїв різних конструкцій.

Спогади про семінар у Китаї надовго залишаться в пам’яті делегатів з України, адже не часто випадає нагода потрапити до цієї країни та ще й мати можливість доторкнутися до її історії та культури, обмінятися з колегами практичним досвідом та обговорити проблемні питання, які щодня виникають у практичній діяльності.

Утім після цікавих розповідей від учасників семінару не можна оминути увагою і не озвучити важливе твердження: попри значно вищий технічний рівень і фінансове забезпечення, професійно українські правоохоронці не поступаються китайським колегам.

Тож сподіваємося на подальший активний розвиток українсько-китайських відносин, у тому числі й у сфері судово-експертної діяльності.

ДНДЕКЦ МВС України