Проведення судових гемологічних досліджень у Волинському НДЕКЦ МВС України

В рамках співпраці у сфері судових гемологічних досліджень та надання професійної допомоги заступник завідувача відділу–завідувач сектору гемологічних досліджень ДНДЕКЦ МВС України – Борис Жук, наприкінці квітня перебував у відрядженні у Волинському НДЕКЦ.

Після відрядження він поділився своїми враженнями про те, як в підрозділі з початку 2019 року опанували новий напрям експертних досліджень за експертною спеціальністю 17.1 «Дослідження дорогоцінного, напівдорогоцінного та декоративного каміння».

Судова гемологічна експертиза – це новий та актуальний напрям експертних досліджень. Сутність її полягає в ідентифікації гемологічного об’єкта (мінерального виду у разі природного походження чи його синтезованого аналога, речовини імітації, гірської породи, палеонтологічного зразка тощо), встановленні походження досліджуваного об’єкта, дослідженні властивостей, якісних ознак, наявності чи відсутності облагородження та визначенні вартості гемологічних об’єктів та виробів з ними.

За допомогою цієї експертизи можна ідентифікувати каміння як дорогоцінне, напівдорогоцінне або декоративне; встановити ймовірне родовище, з якого добувались камені; визначити умови обробки каміння, кваліфікацію особи, що здійснила цю обробку; встановити, чи перебував раніше камінь у ювелірному виробі, виявити сліди ювелірних каменів на інструментах (предметах) тощо.

Для забезпечення можливості проведення судових гемологічних експертиз у Волинському НДЕКЦ підібрано кваліфікований персонал, який пройшов підготовку на базі Науково-навчального інституту «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Водночас новостворена гемологічна лабораторія забезпечена приміщенням та необхідним обладнанням, що дозволяє на сьогодні проводити судові гемологічні експертизи, зокрема дослідження бурштину у сировині та вирішувати наступні питання:

  • до якого мінерального виду (різновиду) належить досліджуваний об’єкт?
  • до якої групи згідно з класифікацією (дорогоцінне, дорогоцінне органогенного утворення, напівдорогоцінне, декоративне каміння) належить об’єкт?
  • яка природа / походження досліджуваного об’єкта (природне походження / синтетичне / імітація / облагородження)? Яким методом синтезовано досліджуваний об’єкт? Імітацією якого мінерального виду є досліджуваний об’єкт? Яким методом облагороджено досліджуваний об’єкт?
  • яка вартість досліджуваного об’єкта?