Міжнародний науково-практичний семінар «Актуальні питання та перспективи розвитку експертизи відео-, звукозапису»

22-24 травня 2019 року в м. Коблево проводився міжнародний науково-практичний семінар «Актуальні питання та перспективи розвитку експертизи відео-, звукозапису». Захід проходив у конференц-залі готелю «ForRest». Організатором був Миколаївський НДЕКЦ МВС України.

Семінар проводився задля визначення проблемних питань та шляхів їх вирішення під час виконання експертизи відео-, звукозапису, обміну досвідом, ознайомлення з новими методами і програмними продуктами, сучасним станом нормативно-правового регулювання у зазначеній галузі.

У події брали участь працівники й експерти ДНДЕКЦ, регіональних НДЕКЦ, міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Національної академії внутрішніх справ; представники Головного управління національної поліції, прокуратури, Служби безпеки України в Миколаївській області; експерти і науковці з Литовської, Латвійської, Азербайджанської Республік, Республіки Молдова.

Відкривав семінар заступник директора ДНДЕКЦ – заступник керівника Експертної служби МВС України Костянтин Ковальов. Також вступне слово на відкритті заходу мав завідувач лабораторії досліджень у сфері інформаційних технологій ДНДЕКЦ Сергій Костюк.

Варто зазначити, що на семінарі був присутній проректор, доктор юридичних наук, кандидат технічних наук Національного університету кораблебудування імені Макарова Едуард Хачатуров. А також кандидат технологічних наук, доцент кафедри комп’ютерних технологій і інформаційної безпеки Сергій Нужний, який виступив з доповіддю стосовно особливостей відновлення мовленнєвого сигналу в умовах значного зашумлення.

Протягом першого та частини другого дня було проведено теоретичну частину семінару, де виступали з доповідями учасники семінару, зокрема працівники ДНДЕКЦ. Заступник завідувача відділу досліджень звуко- та відеозапису лабораторії досліджень у сфері інформаційних технологій ДНДЕКЦ Валерій Отрошенко розповів про проведення експертизи відео-, звукозапису в Експертній службі МВС України та особливості вирішення експертного питання наявності/відсутності ознак монтажу у фонограмах, отриманих в результаті записів розмов із стільникових телефонних мереж. Головний судовий експерт відділу досліджень звуко- та відеозапису лабораторії досліджень у сфері інформаційних технологій ДНДЕКЦ Олексій Негрецький визначив проблемні питання дослідження копій фоно-, відеоматеріалів під час проведення експертизи відео-, звукозапису та розбіжні ознаки дубліката оригіналу та копії фоно- й відеоматеріалів. Узагальнення інформації про функціонування автоматизованої системи ведення криміналістичного обліку голосів та мовлення людини презентувала Людмила Отрошенко – головна судова експертка сектору мистецтвознавчих і психологічних досліджень відділу мистецтвознавчих і психологічних досліджень та досліджень об’єктів інтелектуальної власності лабораторії досліджень в сфері інформаційних технологій ДНДЕКЦ.

По завершенню теоретичної частини до кінця семінару проводилися практичні заняття з питань застосування програмних продуктів SIVE BASE та SIVE VOICE під час досліджень матеріалів звуко- та відеозапису провела Шална Бернардас, завідувач відділу фоноскопічних експертиз Центру судової експертизи Литви, доктор технічних наук та Міцкевічус Вікторас, проект менеджер Балтійського комп’ютерного центру. Виступи всіх доповідачів були дуже цікавими та інформативними, а на підсумковому засіданні було підведено підсумки роботи та прийнято рекомендації семінару. На завершення усі учасники семінару отримали сертифікати про участь у міжнародному науково-практичному семінарі «Актуальні питання та перспективи розвитку експертизи відео-, звукозапису».