Науково-практичний семінар «Використання ДНК-аналізу при розслідуванні та розкритті злочинів. Інновації та перспективи»

На базі Харківського національного університету внутрішніх справ пройшов науково-практичний семінар на тему «Використання ДНК-аналізу при розслідуванні та розкритті злочинів. Інновації та перспективи». У заході брали участь провідні фахівці Експертної служби МВС України в галузі біології, судово-медичної експертизи, представники практичних підрозділів Національної поліції, органів досудового розслідування, прокуратури, адвокатури та суду, координатор регіонального представництва у Харкові Консультативної Місії Європейського Союзу, науково-педагогічні працівники університету та ін.

Відкривав семінар ректор університету Дмитро Швець та директор Харківського НДЕКЦ МВС Станіслав Перлін, які наголосили, що це перший науково-практичний семінар, присвячений питанням молекулярно-генетичних досліджень в Україні, значущість яких у розслідуванні злочинів важко переоцінити та зазначили важливість проведення генетичних експертиз для підвищення ефективності розслідування та розкриття злочинів.

Заступник директора ДНДЕКЦ МВС Костянтин Дубонос представив присутнім проєкт Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» та ознайомив з його основними засадами. Він зазначив, що за останній час кількість об’єктів молекулярно-генетичної експертизи збільшилася на 40%, що змушує удосконалювати діяльність експертних служб, збільшувати кількість науково-дослідних лабораторій, впроваджувати в роботу нові розробки та технології. Зокрема, законом пропонується впровадження державної реєстрації геномної інформації людини, створення відповідної бази даних, що сприятиме пошуку зниклих осіб, ідентифікації загиблих під час бойових дій тощо.

Під час семінару зі своєю доповіддю виступив завідувач лабораторії біологічних досліджень та обліку ДНДЕКЦ МВС Руслан Аббасов на тему «Сучасний стан та перспективи розвитку напряму молекулярно-генетичних досліджень в Україні».

Також презентували деякі технічні прилади, які є в лабораторії – система RapidHIT ID, що генерує лабораторно-якісні криміналістичні профілі ДНК усього за 90 хвилин та 3500 Genetic Analyzer for Human Identification, що встановлює новий стандарт в капілярному електрофорезі для ідентифікації особи.

Учасники отримали нове друковане видання практичного порадника для слідчих та інспекторів-криміналістів «Генетичний фінгерпринтінг: вилучення та дослідження слідів біологічного походження», розробленого фахівцями Харківського НДЕКЦ МВС у форматі, зручному для користування в «польових умовах».

Наприкінці, за плідну діяльність та сприяння роботі Станіслав Перлін вручив пам’ятні відзнаки Харківського НДЕКЦ МВС, у тому числі ректору університету Дмитру Швецю, заступнику директора ДНДЕКЦ Костянтину Дубоносу та іншим.

Надіємось, конструктивні дискусії учасників семінару сприятимуть новим напрацюванням і стануть в нагоді у практичній діяльності.