Відрядження працівників ДНДЕКЦ МВС до м. Ліон

З 18 по 22 листопада 2019 року представники Експертної служби МВС,  завідувач лабораторії криміналістичних видів досліджень та обліку ДНДЕКЦ МВС Віктор Кузнєцов та завідувач лабораторії досліджень у сфері інформаційних технологій Сергій Костюк узяли участь у 2-у симпозіумі  Інтерполу, присвяченому питанням використання інформації, отриманої в результаті застосування систем ідентифікації відбитків пальців і систем розпізнавання обличь, у боротьбі зі злочинністю в м. Ліон (Французька Республіка).

Метою конференції було ознайомлення учасників з набутим практичним досвідом країн, що входять до Європейського Союзу, а ключовим питанням в роботі Конференції було наголошено на перспективи розширення існуючих баз даних відбитків пальців і образів обличь людини з метою вдосконалення боротьби зі злочинністю.

Працівники Інтерполу Франції наголосили, що основна вимога до функціонування баз даних в мережі Інтерполу це – захист даних і інформаційні принципи безпеки, які сприяють розвитку захисту даних, розроблення відповідних стандартів, постійне збільшення країн, які приймають закони про захист даних у тому числі за відповідними міжнародними стандартами, найвідомішою з них є International Organization for Standardization «ISO».

Крім того, було зазначено процедуру обміну базами даних дактилоскопічного обліку між країнами учасницями Європейського союзу щодо розшуку осіб за вчинення кримінальних правопорушень.

З метою системного контролю мігрантів в Європі, і в інших країнах Євросоюзу використовується система «Eurodac», яка дозволяє не тільки здійснювати моніторинг мігрантів, але і здійснювати їх перевірку на причетність до вчинення правопорушень на території цих країн завдяки вміщенню до цієї системи відбитків пальців рук, що є обов’язковою вимогою для перетину кордону з метою в’їзду або виїзду. Крім того, зазначена система використовується для обміну даними між країнами Євросоюзу.

Для роботи щодо ідентифікації осіб за слідами рук, вилученими під час оглядів місць вчинення кримінальних правопорушень, а також відбитками пальців рук в дактилоскопічних картах на осіб, отриманих за адміністративні або кримінальні правопорушення використовується автоматизована дактилоскопічна ідентифікаційна система «Morpho».

Окрім того, під час проведення Конференції представниками фірм, що розробляють та постачають програмні продукти для потреб Інтерполу, було представлено ряд рішень щодо вдосконалення роботи з слідами рук, вилученими під час оглядів місць вчинення злочинів та процедур спрощення отримання відбитків та відтисків пальців рук, роботи з фотозображеннями, що містять риси обличчя.

Так, представники компанії Griaule (Бразилія), що понад 17 років надає для світу технології в галузі біометричної ідентифікації. Технологія Griaule допомогла тисячам клієнтів досягти найкращих результатів у своїх біометричних проєктах, а їх рішення розгорнуті в різних сегментах ринку, таких як правоохоронна діяльність та кримінальне розслідування, цивільна ідентифікація, банківська справа, національна безпека, біометрика як послуга тощо. Griaule пропонує рішення для розпізнавання обличчя, відбитків пальців та райдужної оболонки.

Також, під час виступу представника Інтерполу Франції було продемонстровано новий підхід у візуалізації невидимих (латентних) слідів рук на різноманітних поверхнях шляхом її обробки люмінесцентним аерозольним розчином без подальшої обробки дактилоскопічними порошками.

За напрямом роботи, щодо ідентифікації обличь з метою вдосконалення боротьби зі злочинністю. Одним з перших програмних продуктів  роботи з ідентифікації людського обличчя представила компанія «Victoria». 

Був продемонстрований прототип відеоаналізу (VAP), який прискорить завдання обробки відеозображень людських обличь в частині ідентифікації правоохоронних органів. VAP інтегрує набір надійних, точних та вдосконалених модулів відеоаналітики, розроблених на основі конкретних потреб правових розслідувань. Модулі, також супроводжуються технологією реконструкції 4D-місця злочину та вдосконаленими механізмами запиту метаданих, інтегрованими у платформу відеоаналізу, дозволяють слідчим легко орієнтуватися у величезній кількості відеоматеріалів. Після кількох семінарів між технічними партнерами проєкту та LEA, VAP тепер готовий до розміщення в приміщеннях LEA проєкту (Іспанія, Великобританія, Румунія та Франція). Польові випробування дадуть суттєві важливі відгуки щодо продуктивності кожного технічного компонента та зручності використання останньої версії VAP у реальних сценаріях випадку.

Також був запропонований Швецький проєкт ідентифікації обличчя PILOT і його європейський проєкт TELEFI, ідентифікація обличчя, як один із інструментів розслідування злочинів в країнах європейського союзу. Проєкт TELEFI здійснюється групою з шести європейських установ: Естонський інститут судової експертизи, Естонська рада поліції і прикордонної служби, Фінське національне бюро розслідувань, Латвійське державне бюро судової експертизи, Нідерландський інститут судової експертизи й Шведський національний центр судової експертизи.

Наразі відображення поточного статусу розпізнавання осіб в державах-членах ЄС буде досягатися за допомогою різних підходів: електронної пошти, інтернет-опитувань і прямих контактів з відповідними людьми й організаціями.