Сьогодні своє 18-річчя відзначає розшифровка людського геному!
Складність цього завдання порівнювалася з розщепленням атома або з польотом на Місяць.
Уявіть собі, розмір геному людини в розрахунку пар нуклеотидів на гаплоїдний набір хромосом має в сумі 3,2 млрд пар та містить приблизно 20 000-25 000 кодувальних генів! Для порівняння, розмір геному плодової мухи – популярного об’єкту генетичних досліджень, складає 175 млн. пар нуклеотидів.
В Експертній службі МВС проводяться молекулярно-генетичні дослідження, які за допомогою методу ДНК-аналізу дають змогу встановити ряд некодуючих ідентифікуючих ознак особи, а також її генетичну стать. Завдяки цьому вирішується низка питань, що мають значення для розкриття злочинів, а також ідентифікації останків невстановлених осіб за рахунок встановлення їх можливої спорідненості з близькими родичами.
Окрім дослідження ядерної ДНК, у ДНДЕКЦ МВС проводяться дослідження послідовності мітохондріальної ДНК.
До об’єктів біологічного походження, які досліджують при проведенні молекулярно-генетичної експертизи у лабораторії біологічних досліджень та обліку ДНДЕКЦ МВС належать: кров, сперма, букальний епітелій, слина, піднігтьовий вміст, кістки й зуби, фрагменти тканин та органів, волосся з цибулиною та контактні сліди.
Серед питань, які вирішуються молекулярно-генетичною експертизою є такі:
✅ встановлення генетичних ознак (ДНК-профілю) біологічного матеріалу людини, а саме: крові, сперми, клітин, волосся, тканин та органів;
✅ встановлення слідів біологічного походження конкретної особи у змішаних слідах (наприклад, при зґвалтуванні);
✅ встановлення ідентичності останків у випадках розчленування трупа та ідентифікації жертв катастроф, коли живі близькі родичі (батько, мати або діти);
✅ встановлення факту біологічного батьківства або материнства у випадках викрадення, заміни дітей, спірного батьківства.